Ciekawostki Indie

Lista 10 ciekawostek o Taj Mahal

1. Shah Jahan zbudował Taj Mahal ku pamięci swojej trzeciej żony, którą bardzo kochał. Prawda jest taka, że ten cesarz był perfekcjonistą i prawdziwym obsesjonatem symetrii, więc w tym mauzoleum wszystko jest absolutnie symetryczne. Jednak, choć początkowo miał on pomieścić jedynie grobowiec jego żony (Mumtaz Mahal), to gdy cesarz zmarł postanowiono pochować go obok niej, a jej nagrobek jest jedyną rzeczą, która łamie idealną symetrię całego Taj Mahal, gdyż został zaprojektowany dla pojedynczego grobowca w centrum grobowca.

2. Mówi się, że w jego budowę zaangażowanych było ponad dwadzieścia tysięcy ludzi i ponad tysiąc słoni, które miały za zadanie transportować różne materiały, oddalone niekiedy o ponad 300 kilometrów.

3. Biały marmur, z którego jest zbudowany Taj Mahal, odbija kolory otoczenia, tak że wydaje się, że zmienia kolor. O świcie przybiera różowawe odcienie, o zmierzchu staje się złoty lub pomarańczowy, a w pogodne noce z pełnią księżyca staje się czysto biały.

4. Środki bezpieczeństwa mające na celu zachowanie budynku w dobrym stanie są bardzo surowe, np. turyści mogą korzystać z aparatów fotograficznych, ale w żadnym wypadku nie wolno używać statywów, a także selfie sticków. Czy znasz inne cuda światowej architektury? Sprawdź

5. Ściany są pokryte prawie 30 różnymi rodzajami kamieni szlachetnych i półszlachetnych, o których wiadomo, że były łupione od czasu do czasu na przestrzeni dziejów. Oprócz tych kamieni, na ścianach znajdują się również inskrypcje wersetów z Koranu.

6. Na początku XIX wieku rząd brytyjski chciał zburzyć Tadż Mahal, aby wystawić na aukcji w Londynie jego marmur i pozyskać pieniądze na spłatę licznych długów. Na szczęście, gdy mieli rozpocząć rozbiórkę, wycofali się i postanowili zachować budynek. Gdyby zdecydowali się na wyburzenie, byłaby to wielka strata dla ludzkości.

7. Kiedy kupisz bilet na wejście do Taj Mahal, dadzą ci również butelkę wody i kilka materiałowych kapci w tej samej cenie. Butelka z wodą ma pomóc poradzić Ci z wysokimi temperaturami w Agrze, zwłaszcza latem, natomiast kapcie mają umożliwić wejście do wnętrza budowli, gdyż obowiązkowo trzeba zdjąć buty.

8. „Taj” oznacza „koronę”, a „Mahal” – „pierwszą damę pałacu”.

9. Mówi się, że po śmierci ulubionej żony włosy i broda cesarza stały się zupełnie białe z żalu.

10.  Wiele osób, które widziały Taj Mahał, zgadza się, że jest to szczególny zabytek, ponieważ oferuje dość ciekawy efekt optyczny. Gdy widzimy go z bliska nie jest tak duży, natomiast gdy oddalamy się od niego widzimy, że staje się coraz większy.

Similar Posts