Turystyka

Wileńskie atrakcje: kościół św. Piotra i św. Pawła

piotr-pawel

To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Wilno. To jednocześnie obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki na teren zielonej dzielnicy Antokol i wspaniały przykład barokowej architektury, z którym koniecznie trzeba się zapoznać.

Co warto wiedzieć na temat tej niezwykłej świątyni? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas jej zwiedzania?

Kościół św. Piotra i św. Pawła to okazała świątynia, wzniesiona w bardzo ważnym miejscu. Jak głoszą miejscowe legendy, w czasach pogańskich w miejscu kościoła miała stać inna świątynia, w której oddawano cześć litewskiej bogini Mildzie. Dziś po pogańskich miejscach kultu nie ma śladu, jest za to jeden z najciekawszych obiektów sakralnych, jakimi może się pochwalić współczesne Wilno. Ufundowany przez Michała Kazimierza Paca kościół to jedna z perełek architektury z XVII wieku.

Co ciekawa, grób fundatora znajduje się zgodnie ze starym zwyczajem w tejże świątyni, a dokładniej – pod jej progiem. Jak na świątynię barokową przystało, tak i kościół św. Piotra i Pawła przyciąga przede wszystkim wspaniałymi dekoracjami oraz bogatym wystrojem wnętrza. Stiukowe rzeźby przedstawiają wiele ważnych postaci biblijnych oraz historycznych, a ponieważ jest ich tu sporo, trudno wymienić je wszystkie.

Zapoznaj się także ze wspaniałymi zabytkami sakralnymi we Włodawie.

Wyróżnia się drewniana rzeźba Chrystusa, która znana jest z tego, że ozdobiono ją naturalnymi włosami ludzkimi. Ten fakt m. in. sprawia, że wycieczki zorganizowane w czasie zwiedzania Wilna tak chętnie zaglądają do świątyni na Antokole. Chrystus Antokolski to przecież jedna z największych osobliwości litewskiej stolicy, która z pewnością zasługuje na wyróżnienie.

Warto tu również zwrócić uwagę na kryształowy żyrandol. Powstał on wprawdzie w początkach XX stulecia, jednak idealnie wpisał się w wystrój barokowej świątyni.

Similar Posts