Antyczne wierzenia
Należy wiedzieć, że w antycznej Asyrii sezam (oto jego inne nazwy: sezam wschodni, łogowa wschodnia, kunżut) był uznawany za przyprawę bogów. Jest wiele informacji mówiących o tym, iż wierzono, że stwórcy świata pili wino z jego dodatkiem podczas aktu tworzenia. Boskie pochodzenie przypisywano także olejowi tłoczonemu z jego ziaren. Warto wiedzieć, że sezamowy olej jest wyjątkowo odporny, nie wysycha i rzadko jełczeje nawet w upalnym klimacie. Wykorzystuje się go do produkcji mydeł oraz kosmetyków.
W medycynie ajurwedyjskiej olej z ziaren sezamu stosowano do masażu ciała, szczególnie osób z problemami krążenia, oraz do poprawy jędrności przesuszonej skóry. W dawnych Chinach sezam palono, aby uzyskać sadzę konieczną do produkcji tuszu. Sezam indyjski wyróżnia się wysoką zawartością wapnia. Nieduże nasiona zawierają go więcej niż mleko oraz jajka. Roślina ta jest również cennym źródłem miedzi, co sprawia, że używa się jej w leczeniu artretyzmu.
Charakterystyczny orzechowy smak jest znany wszystkim dzieciom. Jego zmielone ziarna stanowią podstawowy składnik tureckiej chałwy. Z nasion i miodu lub cukru przygotowuje się także sezamki, pyszne ciasteczka uwielbiane przez dzieci na całym świecie. Jeśli chodzi o występowanie to jest to roślina strefy podzwrotnikowej i obszaru okołorównikowego (Indie, Chiny, Japonia, Egipt, Tanzania). Owocem jest wydłużona torebka z białymi lub czarnymi nasionami zawierającymi do 55% tłuszczu.
A jakie jest zastosowanie tej rośliny? Należy wiedzieć, że nasiona są bogate w korzystne tłuszcze nienasycone, składniki mineralne, białko, witaminy A, E, B oraz lecytynę. Wykorzystuje się je do wyrobu oleju sezamowego, który służy do produkcji margaryny, lub do bezpośredniego spożycia. Nasiona mają spore znaczenie w cukiernictwie. Natomiast z kwiatów ekstrahuje się olejek do wytwarzania perfum. Sezam korzystnie wpływa na stan włosów, skóry, wzmacnia kości oraz poprawia trawienie.
A oto przykładowy przepis na sezamki, gdzie do jego przygotowania potrzebne nam będą następujące składniki: szklanka cukru, 200 g ziaren sezamu, 2 łyżki miodu, 2 łyżki wody. Przygotowanie – na początek należy sezam uprażyć na patelni. Natomiast cukier z wodą gotujemy do chwili, kiedy się skarmelizuje. Następnie dodajemy miód oraz sezam. Całość dokładnie wymieszajmy. Gorącą masę wylejmy na papier do pieczenia, przykryjmy drugim arkuszem i cienko rozwałkujmy. Po kilku minutach odklejmy wierzchnią warstwę papieru i pokrójmy na kwadraty. Po całkowitym ostygnięciu sezamki będą gotowe do spożycia.
Więcej na temat ciekawostek kulinarnych znajdziesz na stronie www.kulinarna.pl