Ciekawostki

Indian Pale Ale – droga piwa z Anglii do Indii

IPA (Indian Pale Ale) pozostaje jednym z popularniejszych stylów piwnych, na temat którego różne browary, duże i małe, rozwijają liczne wariacje. Charakterystyczny smak, który może podlegać jednak wielu modyfikacjom, zyskuje uznanie odbiorców, ale wyróżnikiem tego stylu jest duża zawartość chmielu. Za Indian Pale Ale stoi też ciekawa historia, choć może nie do końca prawdziwa…


Samo piwo Ale to typowe piwo górnej fermentacji, warzone na Wyspach Brytyjskich. Pierwotnie było to ogólnie określenie piwa na wyspach, później jednak, kiedy upowszechnił się handel trunkami niemieckimi i niderlandzkimi do użycia weszło bardziej znane dziś bier. Samo Pale Ale było jednym z typowych piw warzonych na wyspach, przeznaczonych na rynek wewnętrzny, ale znane jest głównie jako hit eksportowy. Uważa się, że za wyróżnikami stylu IPA stoją względy praktyczne. Pale Ale transportowano do kolonii brytyjskich, głównie Indii na potrzeby stacjonujących tam żołnierzy.

Aby piwo lepiej znosiło transport i przechowywanie w tropikalnym klimacie, zaczęto stosować mocniejsze chmielenie. Dzięki temu piwo się nie psuło, a reklamowano je jako Pale Ale dostosowane do klimatu Indii. I tak zrodziło się Indian Pale Ale – IPA. Szkopuł w tym, że piwo, i to bynajmniej niebędące sławetnym IPA, docierało do indyjskiej kolonii już wcześniej. Brytyjscy żołnierze raczyli się na przykład mocnymi i ciemnymi porterami. Niemniej IPA obrosło indyjską legendą i rozprzestrzeniło się jako jeden z bardziej znanych i popularnych stylów piwnych. Serca piwoszy szczególnie podbijają American IPA, czyli piwa w stylu IPA, ale produkcji amerykańskiej. Te również są mocno chmielone, ale wyraźniejsze są w nich nuty owocowe, zwłaszcza cytrusowe. Ogólnie typowe brytyjskie IPA to piwo dość mocne, o wyraźnej goryczce, w którym silnie wyczuwalne są typowe angielskie chmiele o charakterze ziemistym, tytoniowym, kwiatowym. Odznacza się też dość trwałą i zwartą pianą.


Ciężko stwierdzić ile w obecnych IPA jest piwa, które trafiało z Anglii do Indii, gdyż popularność tego stylu sprawia, że podlega on wielu modyfikacjom. Ale też nie ma się tym chyba co zanadto przejmować. IPA jest piwem smacznym i znajdującym uznanie wielu piwoszy. Pozostaje się się więc jedynie cieszyć jego wyjątkowym smakiem, niezależnie od tego, jak to z jego indyjskim rodowodem było.

Similar Posts