Turystyka

Kalisz: co warto zobaczyć?

atrakcje-kalisz

Kalisz jest miastem atrakcyjnym dla tych turystów, którzy lubią wędrować śladami historii. Wycieczki po tym mieście są wyjątkową okazją do podziwiania ciekawych zabytków oraz perełek dawnej architektury. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Jednym z najważniejszych zabytków Kalisza jest gotycka bazylika – kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ufundowana w połowie XIV wieku przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego, jest dziś miejscem bardzo ważnym i dla miłośników sztuki, i dla wiernych. Na czym polega jej wyjątkowość? Na tym, iż jest to jedyne na świecie sanktuarium św. Józefa, w którym znajduje się jego obraz koronowany przez papieża.

Innym cennym zabytkiem architektury sakralnej, z którego Kalisz jest tak dumny, jest kościół katedralny św. Mikołaja. Powstał on w połowie XIII wieku z fundacji księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Kto zajrzy do tej świątyni, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem renesansowych sklepień oraz pięknych polichromii, wykonanych przez Włodzimierza Tetmajera.

W czasie wycieczki po Kaliszu warto też odwiedzić pobernardyński kościół Nawiedzenia NMP oraz kolegium jezuitów. Pałac Pułaskich, Kamienny Most na Prośnie oraz pozostałości dawnych murów miejskich – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Kalisz jest miastem godnym polecenia.

Dla miłośników historii nie lada gratką może się okazać wizyta na terenie grodziska na Zawodziu, które pozostaje oddziałem archeologicznym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Kalisz to miasto coraz lepiej przystosowane do potrzeb turystów. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa ułatwia nam planowanie dłuższych wizyt w tym mieście, a liczne atrakcje i zabytki sprawiają, że w trakcie pobytu w Kaliszu nuda nikomu z nas nie zagrozi.

Więcej atrakcji z Kalisza opisaliśmy na www.kaliszonline.pl.

Similar Posts