Szczotkowanie ciała – szybki, prosty i niekosztowny sposób na super wyglądające ciało. Przy regularnym stosowaniu efekty potrafią być spektakularne. Skąd w ogóle taki pomysł na pielęgnację ciała? Rytuał ten wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, a pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z ajurwedy – starohinduskiego systemu leczenia.
Dlaczego warto szczotkować skórę? Przede wszystkim jest to świetny sposób na powiedzenie do widzenia cellulitowi. Dzięki takiemu masażowi skóra ulega wygładzeniu. Kolejnym powodem dla którego warto stosować tą metodę są wrastające włoski. Z tym problemem zmaga się bardzo wiele kobiet. Włoski wrastają w skórę ponieważ w fazie wzrostu są za słabe, żeby wydostać się na zewnątrz. Regularne złuszczanie naskórka wraz z nawilżaniem pomaga włoskom prawidłowo rosnąć. Zaletą szczotkowania jest również poprawa krążenia krwi, a dzięki temu szybciej wydalane są toksyny z organizmu. Skóra jest bardziej dotleniona co daje jej młodszy i zdrowszy wygląd. Jest to również świetny sposób na zredukowanie stresu.
Masaż szczotką na sucho działa jak naturalny peeling, po którym skóra jest ujędrniona i gładsza a kosmetyki zaaplikowane po jego wykonaniu lepiej się wchłaniają i działają skuteczniej.
Szczotkowanie ciała, ale nie dla każdego? Niestety, jak to w życiu bywa nie ze wszystkich dobrodziejstw możemy korzystać. Takimi przeciwskazaniami jest np. trądzik, skóra atopowa i przede wszystkim żylaki. Szczotkowanie odradza się również osobom z widocznymi naczynkami, chociaż w tym przypadku to nie do końca musi być przeciwskazanie, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nie można jednak stosować tego masażu kiedy mamy świeże blizny bądź niezagojone rany. Należy też uważać na pieprzyki i wszelkiego rodzaju znamiona.
Jaką szczotkę wybrać? Najlepiej tą z naturalnego włosia, ponieważ włosie syntetyczne może podrażnić skórę. Jeśli zdecydujemy się na masaż nie tylko nóg ale również pleców warto zakupić szczotkę z uchwytem.
Jak szczotkować ciało i ile powinno to zająć czasu? Ruch powinien być wykonany z dołu ku górze – zawsze w kierunku serca. Natężenie ruchów jest równie istotne, powinny one być długie i posuwiste ale nie nachalne. Co do częstotliwości warto zacząć od masażu raz w tygodniu, żeby przyzwyczaić skórę i wystarczy tylko 5 minut, żeby efekt był zadowalający. Później można zwiększyć częstotliwość, ważne żeby być systematycznym bo bez tego niestety ale nie można liczyć na efekty. Tak samo kiedy trenujemy, jeśli nie ćwiczymy regularnie nie osiągniemy zamierzonego celu. Odradza się szczotkowanie okolic twarzy, dekoltu i szyi, ponieważ w tych miejscach skóra jest bardzo delikatna.
Jeśli chodzi o zwykłe peelingi, można je jak najbardziej stosować ale rzadziej. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju skóry. Warto poobserwować i samemu ocenić czy dodatkowo potrzebujemy złuszczenia czy samo szczotkowanie daje takie efekty, które nas w pełni zadowalają.
Natomiast na temat pielęgnacji skóry stóp przeczytasz na stronie www.stopy.pl